Submit a question to our community and get an answer from real people.
Submit

Miss Hoyt bought 852.16 grams of peaches. If the peaches cost $0.95 per pound, how much did she pay for the peaches? HELP!

Report as

First convert the grams to ounces:
852.16 grams divided by 28.3495 grams per ounce = 30.059083934460925236776662727738 ounces.
divide that by 16 to give you
1.8786927459038078272985414204836 pounds times $0.95
= a total of $1.78
Does that make sense?

Helpful (1) Fun (1) Thanks for voting Comments (2)
Report as
Yes omg thanks so much
Report as
anytime :)
Report as
Add a comment...

809.552

Helpful (1) Fun Thanks for voting Comments (1)
Report as
That's hell wrong
Report as
Add a comment...

1 pound corresponds to 453.59 gram
So the answer will be 1.784 $

Helpful (1) Fun Thanks for voting Comments (3)
Report as
Thanks (:!
Report as
Based on rule of three
453.59 g------> 0.95$
So
852.16 times 0.95 divided by 453.59

These are details.
Easy
Report as
Welcome :)
Report as
Add a comment...

$1.78

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...
Do you have an answer?
Answer this question...
Did you mean?
Login or Join the Community to answer