Submit a question to our community and get an answer from real people.
Submit
All  >  Science

How much does a pound of neon cost?

need to know for chemistry project

Report as

Neon is obtained through the fractional distillation of air, and is often used to make different colored light bulbs. It costs around $149.69 per pound; $33 per 100 grams, ($330.00 per kilogram).

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...

It's $33 per 100g.
You do the math;)

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...

In England a pound of neon costs two quid.

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...
Do you have an answer?
Answer this question...
Did you mean?
Login or Join the Community to answer
Popular Searches