Submit a question to our community and get an answer from real people.
Submit

About how much money is needed to buy groceries at Wal-Mart weekly?

Milk, eggs, bread, water, maybe a fruit juice, jelly/ jam, peanut butter, ham, mayonnaise, and 3 or so boxes of cereal.

Report as

It's just the wife and I and it would be about $100.00 a week. However, we rarely shop at Wal-Mart. I couldn't guess even if my three kids were young and lived at home. Probably closer to $250.00 weekly! My kids could eat in their youth!

Helpful (4) Fun Thanks for voting Comments (18)
Report as
I prefer the Acme myself.
Report as
We use Raley's here mostly! Hate Wal-Mart! How have you been Doc? You should see the guy that plays Doc in the 1957 series, The Life and Legend of Wyatt Earp! He makes me laugh!
Report as
Not bad John,how about you?Is that on The Western station or TV Land?
Report as
It's on the Western channel. At 11:00 AM , there are two episodes of Lawman , then one Have Gun, Will Travel, then The Life and Legend of Wyatt Earp with Hugh O'Brian. Doc is always scamming someone and only Wyatt is his friend. The woman that plays Kate is a crack-up! There in Dodge City still but will move to Tombstone in another season or so!
Report as
I don't get the Western channel anymore,but I get a few channels with Gunsmoke,Bonanza and The Lone Ranger.
Report as
I guess on cable there is a channel called weTV that's nothing but old shows. TVLand is OK but too many commercials. None on the Western channel.
Report as
I used to have it when I had Comcast,but switched to Verizon because it's cheaper.
Report as
We've had Dish Network since 1996. They treat us well.
Report as
My buddy has them and says they are good as well.I may look into them.
Report as
Great customer service! Lots of channels and they give you free ones all the time.
Report as
He wants me to get them so he gets a check for recommending me,but I would check them out because I hear good things and they are reasonably priced.
Report as
They are reasonably priced! Give em a call and ask questions about it.
Report as
I'll look them up on the computer and then give'em a call.
Report as
www.dishnetwork.com . The number is 1-800-333-3474
Report as
Thank you sir.
Report as
Anytime! Just watched that old Wyatt Earp show. I'm telling you that Doc and Kate are a real crack up. Today was a good one too!
Report as
I look forward to being able to see it myself.If not on dishnetwork,perhaps on youtube or somewhere on the internet.
Report as
It's worth watching! Very old but good! The Doc on that show is really something! Very loyal to Wyatt !
Report as
Add a comment...

i would say it would depend on how many people are in the house like with me my mom and my sister it would be about 300 hundred dollars

Helpful (1) Fun Thanks for voting Comments (3)
Report as
ok, thanks. Do you happen to know how much it would be for 1 person, a married couple, a married couple with a kid, a married couple with 2 kids, a married couple with 3 kids, a married couple with 4 kids, a married couple with more than 4 kids, a single parent with 1 kid, a single parent with 3 kids, or a single parent with more than 3 kids? (I'm guessing that your family is a single parent with 2 kids?)
Report as
are you taking a survey?dvd princess?
Report as
ok for 1 person id say 175 and for a married couple id say 275 for a couple with kid id say 365 with 2 id say 435 with 3 550 with 4 bout 600and with way more then that id say about a couple grand. for the rest it would be around 575 and yes my family is a single parent with 2 kids and a bf
Report as
Add a comment...

$90-$100

Helpful Fun Thanks for voting Comments (1)
Report as
lol I love ur name
Report as
Add a comment...

for me my mom and sister its about $100

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...

for myself..i spend $75..a month..and eat everything i want..burger, fish, make cakes, pop..

Helpful Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...
cindysonthenet

I don't know how brief possibly buys things that cheap but if you eat like that your going to get diabetis since your shopping at walmart do price comparrison shopping and use coupons to buy cheaper go to an asian store to buy a huge bag of rice that will last you like 3 months or more then buy large meats (roast beef) and cut it into smaller portions and freeze, cereal wont fill you up but oatmeal will and it last longer, frozen fruit juices are cheaper or buy a gallon of oj and put 1/2 in another gallon and fill with water and add a little sugar. bread is cheaper if you bake it yourself

Helpful (1) Fun Thanks for voting Comments (0)
Report as
Add a comment...
Do you have an answer?
Answer this question...
Did you mean?
Login or Join the Community to answer
Popular Searches