Q:

How much does a family of four spend on groceries?

A:

Quick Answer

According to the U.S. Department of Agriculture, a family of four usually spends around $146 to $289 per week on groceries. These figures represent the cost of the snacks and meals that a couple with two school-aged kids might prepare.

Know More
How much does a family of four spend on groceries?
Credit: surlygirl CC-BY-2.0

Full Answer

The USDA utilizes grocery price and national food intake data to calculate the usual costs for a family's healthy diet. For an economical meal plan, it is $146 per week, and for a plan at low cost, it is $191 per week. Meanwhile, for a moderate cost, it's at $239. Lastly, for a liberal meal plan, it would be $289 a week. Such costs already include food waste.

Sources:

  1. usatoday.com

Is this answer helpful?

Similar Questions

  • Q:

    How do you save money on groceries?

    A:

    Some key methods of saving money on groceries include using coupons, buying generic, utilizing bulk and use of unprocessed foods. Planning ahead and keeping track of what is already in stock in the pantry or refrigerator also helps reduce waste of money and food.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is the average amount people spend on monthly groceries?

    A:

    According to the USDA as of May 2014, males who are 19 to 50 years old spend a monthly average of $ 187.70 to $372.70 on groceries, and females of the same age group spend anywhere from $167.10 to $331.80. These figures can increase or decrease drastically based on a variety of factors, including family size, gender, age and spending plan.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is an average grocery bill for two people?

    A:

    As of 2014, the average cost of feeding a family of four ranges from $146 to $289 per week, according to the U.S. Department of Agriculture. That equates to $73 to $145 for two people, so a grocery bill for two people will be $436 per month on average.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How much does a college student spend on groceries?

    A:

    A typical college student's grocery costs range from $80 to $200 a month. Within this range, there are a couple of factors to consider when predicting a college student's grocery costs. The first is whether or not she uses a meal plan through the college and the second factor to consider is how much she eat outs.

    Full Answer >

Explore