What is the price per pound for pecans?
Credit:Kirk MastinAuroraGetty Images
Q:

What is the price per pound for pecans?

A:

Quick Answer

As of 2014, pecans cost $4 to $9 per pound. Pecans in the shell are cheaper than halved pecans that are salted, raw or unsalted.

 Know More

Full Answer

The cost of pecans fluctuates depending on the farming conditions in any given year. The price can even vary depending on the time of year. For example, during the Thanksgiving holiday, pecans are in higher demand than other times of the year. According to Western Farm Press, the price of pecans drastically reduced in 2013. These conditions are often times dictated by supply and demand. The cost of pecans also depends on condition in which the pecans are purchased. For the general consumer, the cost per pound is going to be significantly more expensive than the cost per pound when purchasing directly from a pecan farm. Also, as a consumer, it may be more cost-effective to purchase pecans in the shell and then prepare them instead of purchasing them already halved and salted. Purchasing them in the shell allows the consumer to control the amount of salt on the pecans. Some recipes call of pecans without salt. Pecans are healthy nuts that provide a lot of flavor. The cost of pecans per pound should not deter a consumer from purchasing and enjoying pecans.

Learn more about Grocery

Related Questions

  • Q:

    What is the typical price for 10 pounds of potatoes?

    A:

    Potatoes, as with any crop, are always subject to price changes, but a ten-pound bag of the crop typically averages close to the $10 range. In states where the crop is a staple of the economy, primarily Idaho, Washington, Oregon and Maine, potatoes have long been inexpensive, readily available and are an important staple of the local populace. Factors affecting price include the total output of the crop and reports analyzing whether potato crops throughout the United States will be subject to inclement weather, pests or other adverse conditions.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How do you get the online price in store at Walmart?

    A:

    Walmart has an online price match policy of honoring prices shown on its website for items sold by both Walmart and its online retailers. To get the online price for an item in-store, a customer can simply ask for it at the register by providing the online price and name of the retailer.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is the price of cigarettes in Pennsylvania?

    A:

    In Pennsylvania, the average retail price of a pack of cigarettes is $5.74. The tax rate for a pack of 20 cigarettes in Pennsylvania is $1.60 per pack, or 8 cents per cigarette.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is the price per pound of stainless steel?

    A:

    The price per pound of stainless steel varies, but as of September 2014, the current price for a pound of stainless steel is between $38 and $40. Stainless steel, along with other steel products and metals, is a commodity. That means that its value is determined by the commodities market.

    Full Answer >

Explore