Q:

What is the price per pound for pecans?

A:

As of 2014, pecans cost $4 to $9 per pound. Pecans in the shell are cheaper than halved pecans that are salted, raw or unsalted.

The cost of pecans fluctuates depending on the farming conditions in any given year. The price can even vary depending on the time of year. For example, during the Thanksgiving holiday, pecans are in higher demand than other times of the year. According to Western Farm Press, the price of pecans drastically reduced in 2013. These conditions are often times dictated by supply and demand. The cost of pecans also depends on condition in which the pecans are purchased. For the general consumer, the cost per pound is going to be significantly more expensive than the cost per pound when purchasing directly from a pecan farm. Also, as a consumer, it may be more cost-effective to purchase pecans in the shell and then prepare them instead of purchasing them already halved and salted. Purchasing them in the shell allows the consumer to control the amount of salt on the pecans. Some recipes call of pecans without salt. Pecans are healthy nuts that provide a lot of flavor. The cost of pecans per pound should not deter a consumer from purchasing and enjoying pecans.


Is this answer helpful?

Similar Questions

  • Q:

    What is the price of cigarettes in Pennsylvania?

    A:

    In Pennsylvania, the average retail price of a pack of cigarettes is $5.74. The tax rate for a pack of 20 cigarettes in Pennsylvania is $1.60 per pack, or 8 cents per cigarette.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is the typical price for 10 pounds of potatoes?

    A:

    Potatoes, as with any crop, are always subject to price changes, but a ten-pound bag of the crop typically averages close to the $10 range. In states where the crop is a staple of the economy, primarily Idaho, Washington, Oregon and Maine, potatoes have long been inexpensive, readily available and are an important staple of the local populace. Factors affecting price include the total output of the crop and reports analyzing whether potato crops throughout the United States will be subject to inclement weather, pests or other adverse conditions.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is a hog's price per pound?

    A:

    As of 2014, the average price per pound for a butchered whole hog ranges from $2.30 to $3.50 per pound. The cost for purchasing half of a hog is around $4 per pound.

    Full Answer >
  • Q:

    What is the price per pound of stainless steel?

    A:

    The price per pound of stainless steel varies, but as of September 2014, the current price for a pound of stainless steel is between $38 and $40. Stainless steel, along with other steel products and metals, is a commodity. That means that its value is determined by the commodities market.

    Full Answer >
    Filed Under:

Explore