How much does a pound of butter cost?

Answer

The average cost for a pound of butter is between $2 and $3. The costs vary based on the location, brand of butter and the type of store it is purchased from.

There are a variety of factors that determine the price of butter, including if it is purchased from an independent grocer or a large chain. Brand also plays a part, as name-brand butter tends to be more expensive than generic brands. Organic and specialty butter from more expensive stores go up to $5 for a pound. The season and export economy also determine the overall price of butter.

Reference:
Q&A Related to "How much does a pound of butter cost?"
In Chicago, Illinois it is approximately $5.
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_cost_of_a_po...
Butter is approximately $2.80 per pound.
http://www.chacha.com/question/what-is-the-average...
I hope you didn't see my erased post. Butter = $108/32 lbs = 3.375 $/lb. Clarified butter = $108/(32 lb * (1-0.19) = 4.17 $/lb.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=201303...
A shilling was 12 pence, but the shilling coin became 5 new pence or p. Pence refers to amounts, pennies to actual coins. A UK 'dollar' was 5 shillings 5/- (a crown if it was one
http://www.funtrivia.com/askft/Question110252.html
Explore this Topic
The price of a pound of butter vary by what store you are shopping at and your location. Most places charge between $2-3 dollars. Some times you can get it on ...
Today, a loaf of bread costs about $1.45. Bread is a staple food prepared by cooking a dough of flour and water and often additional ingredients, such as butter ...
What butter costs depends on where a person is and how much they are buying. It also depends on what type of butter. Usually butter is between 3.00 and 5.00 Dollars ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com