How Much Does a Stick of Butter Cost?

Answer

Butter is usually packed by 2 sticks or 4 sticks to a box. If they allow you to divide the butter then it is just a matter of simple math. Since the price varies for butter I cannot give you an exact amount. If the butter comes from a box with 4 sticks, divide the total amount by 4 and round out for the price of 1 stick. Do the same thing if it is a box of 2. Divide the total by 2 and round out.
Q&A Related to "How Much Does a Stick of Butter Cost?"
about 2.07 or depending on where you go about 1.07.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_stick_butt...
1. Tear off two evenly sized pieces of wax paper. They should be about 12 inches by 12 inches each. Set one piece down on the counter in front of you, set the other piece aside. 2
http://www.ehow.com/how_8165009_soften-stick-butte...
There is no information on prices, but there are a few recipes.
http://www.chacha.com/question/how-much-does-a-sti...
Dear OP, I want you to understand something: [with apologies to Chuck Palahniuk]. The doctors who tell you that eating a stick of butter every day are sorta-kinda correct. However
http://www.quora.com/Why-is-eating-a-stick-of-butt...
1 Additional Answer
The grocery store that I shop in prices a pound of butter at two dollars. Since there are four sticks in a pound, each stick costs fifty cents.
Explore this Topic
One stick of butter is the same as one quarter of a pound, or four ounces. It is also equivalent to one half cup. Many recipes call for exactly this amount, but ...
One stick of butter is equal to 1/4 of a pound. In its melted form, the entire stick makes up about 1/2 of a cup. This amount of butter is equal to about 800 calories ...
What butter costs depends on where a person is and how much they are buying. It also depends on what type of butter. Usually butter is between 3.00 and 5.00 Dollars ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com