How much does infant cereal cost?

Answer

If you are formula feeding a 6-month-old baby, and just beginning him on solid foods, expect to use about $100 on formula and around $1 per jar of baby food. If he consumes one jar each meal for three meals a day, you would use about $84 on mashed baby food. The price of baby food for one month differs extensively on many factors for example: your baby's age and his food wants, whether you are on formula or breastfeeding, and whether your baby has aversions or is on a unique diet.
Q&A Related to "How much does infant cereal cost?"
500 dollars.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_24_boxes_o...
Day-care costs for both infants and toddlers depends somewhat on location. Costs tend to be commensurate with cost of living. The most expensive states for day care are Massachusetts
http://www.ehow.com/about_5336876_much-child-care-...
How much does an alternator cost? It depends on the year, make of vehicle, engine size, how the vehicle is equipped, the amperage output and the brand. The alternators on older vehicles
http://www.life123.com/cars-vehicles/repair-troubl...
The price of an average meal at Cereality run on the steep end: bet...
http://www.chacha.com/question/how-much-does-the-a...
1 Additional Answer
The cost of Infant Cereal varies with the size and the store. You can get a box of Infant Cereal for as low two dollars. The store brands are usually the cheapest although they do not taste the same as the expensive.
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2015 Ask.com