How Much Does Iron Cost Per Gram?

Answer

The iron in powder form cost 0.00515 US dollar per gram.Pig iron costs 0.00057 US Dollar per gram. Carefully keep away from moist and damp.
Q&A Related to "How Much Does Iron Cost Per Gram"
One gram of iron costs $0.00446. cents; 2 dollars for 1 pound. Hope ive helped!
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_iron_cost_...
Iron costs $0.000132 per gram, or $132 per metric ton. Thanks for using ChaCha!
http://www.chacha.com/question/how-much-dose-iron-...
Here are some scrap prices and iron ore prices. The cost is highly dependent on the form, purity, and how much you want to buy. Source(s): http://www.recycle.net/Metal-I/scrap/xv0&hellip
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=200609...
Not sure, but I calculated this a long time ago for a variety of foods, and I recall that milk was up there. A cup of milk has about 8 grams of protein, as I recall, so a gallon has
http://www.quora.com/What-food-has-the-lowest-cost...
Explore this Topic
The price of iron per gram is considered to be less than one cent; 12 dollars per pound and up to 400 dollars per ton. However, this price is bound to fluctuate ...
Titanium costs around eight to ten cents per gram. Titanium is a very strong, low density metal. It is commonly used in the manufacture of aircraft. ...
When buying in bulk, as of 2012, the cost of tin per gram can be less than $0.02. This would be for basic tin with impurities. Extremely high quality tin, however ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com