How to Cut the Cost of Feeding Your Family in Half and Eat Better?

Answer

A few basic suggestions from our experience: 1- Buy "store brand" name whenever possible. 2- buy as little "prepared" foods as is possible. 3- Keep stock of these low-cost and high nutritional value foods: Pasta, dried beans and rice. 4- Also,
source: www.ehow.com
Q&A Related to "How to Cut the Cost of Feeding Your Family in..."
Depending on what kind of food you feed (pellets or hay), the time of year it is, and the part of the country you are in, the price of a bale of hay is from $6-15 a bale, and a horse
http://answers.ask.com/Science/Nature/how_much_doe...
dependig in the family but not much.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_it_cost_to...
The USDA says that a moderate food cost estimate for a family of 5 in
http://www.chacha.com/question/what-is-the-average...
Explore this Topic
It will typically cost you around $5-$6 per meal in order to feed a family of three. This is if you are cooking in. If you're eating out, it will cost around double ...
In 2011 the cost of feeding a family of four varied depending on the types of food and ages of children in the home. The numbers ranged from $144.00 to over a ...
Depending on what kind of food you feed (pellets or hay), the time of year it is, and the part of the country you are in, the price of a bale of hay is from $6 ...
About -  Privacy -  AskEraser  -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback © 2014 Ask.com