How Much Does It Cost to Run a 60 Watt Bulb?

Answer

It costs about $0.22 a day as of December 2012 to run a 60 watt bulb. This translates to roughly $6.81 a month. To put it into perspective, this cost is less than what a meal costs at many fast food restaurants.
Q&A Related to "How Much Does It Cost to Run a 60 Watt Bulb?"
It depends on your electric rate. Electric rate is usually expressed in the units of currency per kilowatt-hour: Let's assume that you live in the US and your electric rate is $0.10
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=201112...
If 1 kWh costs you 25 cents, leaving a 60 watt bulb
http://www.chacha.com/question/how-much-would-it-c...
Electricity sold per 1000W - and price varies in the UK. Normally 0.83-1p will provide 1 hr of light. So 8765.8 hours in a year = £80.60 for 1 year.
http://www.kgbanswers.co.uk/how-much-does-a-hundre...
Unfortunately in UK, the price of electricity varies according to the tariff you are on. You can find your price by looking at your last bill, or by telephoning the company. The price
https://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20...
2 Additional Answers
The cost of electricity varies by state. Some states are more expensive than others are to run electricity. Taking into an average cost of electricity, it costs about 22 cents to run a 60 watt light bulb for 24 hours. A florescent light bulb costs five cents a day, while a high-intensity light bulb costs 10 cents a day. These costs are based on 17.2 cents per kilowatt-hour electric rate, which is an average for the United States.
It costs about $60 a year to burn a 60 watt light bulb. It takes about a dollar per watt to run any light bulb for a year. If you leave a computer plugged in all year, that would cost you about $150.
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2015 Ask.com