How much does it cost to use a light bulb?

Answer

The cost of using a 100-watt light bulb for 24 hours is 21 cents, whereas a compact fluorescent light costs 4 cents for 24 hours, according to an example from the city of Thief River Falls. These figures assume a cost of 10 cents per kilowatt-hour for electricity.

With over 50,000 hours of usage, a 60-watt incandescent bulb costs $300 in power at 10 cents per kilowatt-hour. A CFL uses $70.83 worth of power over the same span and an LED light costs $39.58, according to Energy Use Calculator. Energy Star's calculating tool determines how much power certain light bulbs cost to keep lit.

Q&A Related to "How much does it cost to use a light bulb?"
The prices of LED bulbs vary a lot depending mainly on their "make" and their quality - which determines how long they should last - and also on the wattage of the bulb.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_an_LED_lig...
That depends on how much you paid for it! Thanks for using ChaCha,
http://www.chacha.com/question/how-much-does-it-co...
The cost to power a standard 60 watt light bulb continuously
http://www.chacha.com/question/how-much-does-it-co...
It depends on variables. The amount your supplier charges per kilowatt. The wattage of the lamp. and how long it is left on.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_electricity_cos...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2015 Ask.com