How Much Does Nickel Cost Per Gram?

Answer

Pure nickle costs $7.70 per 100 grams, and in bulk it costs $0.76 per 100 grams. For 1 gram, it would be .077 cents a gram, and in bulk it would be .0076 cents per gram. You can find more information here: http://www.chemicool.com/elements/nickel.html
Q&A Related to "How Much Does Nickel Cost Per Gram"
7.50$.
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_nickel_cos...
The current price of Nickel as of February 28, 2009 is $65 cents per pound.
http://www.chacha.com/question/what-is-the-cost-fo...
Not sure, but I calculated this a long time ago for a variety of foods, and I recall that milk was up there. A cup of milk has about 8 grams of protein, as I recall, so a gallon has
http://www.quora.com/What-food-has-the-lowest-cost...
Powder is the cheapest at around $5.40/gram. could not find solid sorry. = Source(s) http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070309194236AARnXwB.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=201002...
Explore this Topic
Titanium costs around eight to ten cents per gram. Titanium is a very strong, low density metal. It is commonly used in the manufacture of aircraft. ...
When buying in bulk, as of 2012, the cost of tin per gram can be less than $0.02. This would be for basic tin with impurities. Extremely high quality tin, however ...
As of October 2012, the cost of lead per gram was $ 0.00214197. The cost of lead per metric ton was $2,141.97. ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com