How Much Does Rebar Cost?

Answer

The usual cost of rebar usually range from $4 to $10 per stick. It is usually utilized as a steel reinforcement and has many shapes and sizes to fit a steel. For more information, you can check out this website:
Q&A Related to "How Much Does Rebar Cost?"
8-24-08 Rebar costs anywhere between $55 / lb to $60 / lb for full truckloads of 60-0 material. Fabricated Rebar detailed to contract plan specs with placing plans ranges between
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_rebar_cost
0.15 per foot at a rebar yard at 20' long they can cut or bend it 4 a fee.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=200904...
#4 1/2" x 72" Rebar, which is used for reinforcing concrete costs $7.30 for each peice at True Value Hardware.
http://www.webanswers.com/misc/how-much-does-rebar...
At Ace Hardware Superstore, #4 rebar is $45.80 for five pieces,
http://www.chacha.com/question/how-much-money-woul...
Explore this Topic
Getting the appropriate amount of rebar into your concrete is very important. A general rule of thumb states that rebar should occupy every eight inches of footing ...
A rebar (reinforcing bar) is also known as reinforcing steel, deformed bar, or reinforcement steel, is a common steel bar commonly used as a tensioning device ...
How much Rebar you need to use for a concrete slab will depend on the size. Another option is to use wire mesh. You can use something other than Rebar if your ...
About -  Privacy -  AskEraser  -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback © 2014 Ask.com