How Much Does Titanium Cost?

Answer

Titanium costs roughly around $8. 00 per ounce. Not in high demand titanium is considered a precious metal, just not as precious as gold or silver.
Q&A Related to "How Much Does Titanium Cost"
2536546457886.
http://wiki.answers.com/Q/What_is_titanium_cost
It seems like it's free, but there are different plans you can purchase that offer more features and support. http://www.appcelerator.com/prod... I don't think they take a cut of
http://www.quora.com/Software-Engineering/How-much...
Titanium is as strong as steel, but weighs only about 60 percent as
http://www.chacha.com/question/what-is-the-cost-of...
The answer depends on what form you'd want to buy the titanium in, and what quantity you'd want to buy. It's cheaper in large amounts, like everything else more or less. In general,
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=200711...
Explore this Topic
Titanium per grams costs around $6.01. Titanium is the 9th most precious metal. Titanium is found in the earth's crust and is extremely hard to get to. ...
Titanium costs about one dollar, and seventy three cents per ounce. The cost for 100 grams of titanium is only six dollar, and ten cents. You can find more information ...
Depending on the type of titanium will very on how much the cost per pound will be. The cost can be as low a couple of dollars per pound up to around sixty-five ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com