What Is the Price Per Pound Pecans?

Answer

The price per pound of pecans is set to raise 22%. It is said that they could hit about $11 per pound in 2013. They used to be about $7 per pound.
Q&A Related to "What Is the Price Per Pound Pecans"
It depends on the crop each year. Pecans have cycles of growth and if you get an off year, the price goes up. It is not unusual to pay as much as nine dollars a pound for shelled
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_Price_per_po...
Pecans are selling for 1.50 - 2 dollars per
http://www.chacha.com/question/what-are-the-prices...
1. Divide the total price of the good by its weight in total pounds. Use the following formula: Total price ÷ weight = price per pound. For instance, $2.75 ÷ 1.20 =
http://www.ehow.com/how_8161724_calculate-price-pe...
Pecan Prices: The price of pecans has been relatively stable over the last 10 years at about $1.00 to $1.50 per pound for in-shell nuts. report this answer. Updated on Monday, February
http://www.kgbanswers.com/how-much-are-pecans-per-...
Explore this Topic
Bronze will cost about $4 per pound. This price is bound to vary according to the market prices and the fact that bronze is an alloy. Hence, price will differ ...
The price of dried ginseng per pound depends on different growers as each can set their own prices and the quality. The prices however can range from $25 to $300 ...
The price of titanium per pound ranges from £5.94 to £1.65. This price depends on whether one is buying the regular titanium or the Ferro titanium. ...
About -  Privacy -  Careers -  Ask Blog -  Mobile -  Help -  Feedback  -  Sitemap  © 2014 Ask.com