Q:

How much did things cost in 1924 ?

A:

Quick Answer

Prices in the 1920s were significantly less than they are today. Although data for 1924 is sparse, in 1925 shoppers paid 47 cents for a pound of bacon, 9 cents for a pound of bread, 55 cents for a pound of butter and 52 cents for a pound of coffee. For the most part, food prices were consistent between 1920 and 1929.

Know More
How much did things cost in 1924 ?
Credit: Car Culture Car Culture @ Collection Getty Images

Full Answer

In 1924, the automobile industry was going strong in the United States. Ford dropped its prices on the new Runabout to $265, a new Chevrolet cost $525 and the luxury Buick Marquette sold for a hefty $965. At the same time, the ultra-luxury Hudson cost $1795.

Appliances were fairly inexpensive in the 1920s. A new electric washing machine cost $81.95, and a vacuum cleaner complete with a motor-driven brush was $28.95. A waffle iron could be purchased for $8.95, and an electric toaster sold for about $1.50. Audio electronics were fairly expensive during this era. The RCA Electric Radiola, for example, sold for $495, which is the equivalent of about $5,000 in modern times.

Do-it-yourself home building was popular in the 1920s. Self-build house kits included architectural plans, lumber, roofing shingles, doors, windows, hardwood flooring and even the paint and varnish to finish the house. One example, the Florence Cozy 5 Room Cottage, sold for $1,195, while the Sears Roebuck Gladstone, which featured three bedrooms, a living room, dining room, kitchen and bath, sold for $2,025.


Is this answer helpful?

Similar Questions

  • Q:

    What did things cost in 1963?

    A:

    In the United States in 1963, the average cost of a new home was $19,300. A gallon of milk cost $0.49, and a gallon of gasoline was only $0.30. The tuition to attend one year of classes at the University of Texas as a resident was only $100.00.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What did things cost in 1929?

    A:

    In 1929, a loaf of bread cost 10 cents, insurance was $7 per month, eggs were 45 cents per dozen, two blocks of salt cost $1.80, and two new tubs cost $1.25. These prices varied, depending on the state.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is a constant-cost industry?

    A:

    According to Business Dictionary, a constant-cost industry is an industry in which the ratio of units produced to the production cost per unit is constant, even when demand increases. This industry also keeps input prices the same.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What is law of increasing opportunity cost?

    A:

    iThe law of increasing opportunity cost is an economic theory that states that opportunity cost increases as the quantity of a good produced increases. Investopedia defines opportunity cost as the cost of an action not taken in order to pursue a particular course of action.

    Full Answer >
    Filed Under:

Explore