Q:

How much did things cost in 1964?

A:

In 1964, milk cost between 93 cents and $1.06, bread cost about 21 cents and a ticket to the movies cost up to $1.25. Approximately $13 during the same year would have had the same amount of spending power of about $100 in 2014 after accounting for inflation.

Know More

Full Answer

Beatlemania was taking the world by storm in 1964, the year The Beatles first visited the U.S. The Beatles' album "A Hard Day's Night" was released in 1964 and cost $5.98. In contrast, an album in 2014 costs $15 or more. A theater ticket on Broadway would have cost $10 in the mid-'60s; however, for comparison, in 2014 tickets can cost up to $180 on a Friday or Saturday night.

An apartment in Manhattan near Washington Square Park would have cost around $250 per month. However, the same apartment would cost $4,500 per month in 2014. The first color television was released in 1964. It was 26-inches in size and cost $379, the equivalent of $2,849 in 2014. The Ford Mustang was first available in 1964 and had a starting price of $2,320; as of 2014, it costs more than $22,000. The average new house back in 1964 cost $13,050 while two cans of Coca-Cola cost about 27 cents, but 50 years later the price increased to $1.00 each.

Learn more in Social Sciences

Related Questions

  • Q:

    How much did things cost in 1939?

    A:

    In 1939, the cost to purchase a house in the United States was between $3,800 and $6,400. Renting a house cost approximately $28 per month.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What did things cost in 1929?

    A:

    In 1929, a loaf of bread cost 10 cents, insurance was $7 per month, eggs were 45 cents per dozen, two blocks of salt cost $1.80, and two new tubs cost $1.25. These prices varied, depending on the state.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    What did things cost in 1963?

    A:

    In the United States in 1963, the average cost of a new home was $19,300. A gallon of milk cost $0.49, and a gallon of gasoline was only $0.30. The tuition to attend one year of classes at the University of Texas as a resident was only $100.00.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How much did things cost in 1924 ?

    A:

    Prices in the 1920s were significantly less than they are today. Although data for 1924 is sparse, in 1925 shoppers paid 47 cents for a pound of bacon, 9 cents for a pound of bread, 55 cents for a pound of butter and 52 cents for a pound of coffee. For the most part, food prices were consistent between 1920 and 1929.

    Full Answer >
    Filed Under:

Explore